Özer Makay

Endokrin Cerrahisi Uzmanı

Ozer Makay Kimdir_02

1974 Hollanda doğumluyum. İlkokulu Hollanda’da okuduktan sonra ortaokul ve lise eğitimimi Bornova Anadolu Lisesi’nde tamamladım. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda genel cerrahi ihtisasına başladım. Öğrenciliğim döneminde Londra’da King’s College Hospital’da cerrahi stajı yaptım. Cerrahi asistanlığım sırasında, 2002 yılında ise, Amsterdam’da Free University Hospital’da ‘Laparoskopik Cerrahi’ konusunda Prof. Dr. Miguel Cuesta’dan eğitim aldım ve burada bilimsel çalışmalarda bulundum. Robotik cerrahi sistemi ile ilk tanışmam burada oldu ve sistemi cerrahi araştırmalar laboratuvarında kullanma imkanım oldu.

Mayıs 2005’te genel cerrahi uzmanı olduktan sonra Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi, Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nın ‘Endokrin Cerrahisi Birimi’nde Prof. Dr. Enis Yetkin, Prof. Dr. Mahir Akyıldız ve Prof. Dr. Gökhan İçöz ile birlikte çalışmaya başladım. Uzmanlık sürecinde Avrupa Endokrin Cerrahisi Yeterlilik Sınavı’nı geçerek ‘Fellow of European Board of Surgery – div. Endocine Surgery’ ünvanını almaya hak kazanan ilk Türk hekimi oldum. Ege Üniversitesi’nde, 2008 yılında ‘Laparoskopik Adrenalektomi’ programını başlattık. ‘Robotik Cerrahi’ programı ise 2012 yılında başlatıldı. Genel Cerrahi Doçenti ünvanını 2012 yılında aldım. Alanımdaki çalışmalarım nedeniyle Avrupa Endokrin Cerrahisi Yeterlilik Kurulu Üyesi olarak seçilen ilk Türk oldum. Bunun yanı sıra, alanımla ilgili bir Avrupa Birliği sağlık projesinde ‘ulusal temsilci’ sıfatıyla yer almak üzere seçildim.

Bugüne kadar yayınlanan 80’den fazla ulusal ve uluslararası yayınım bulunmaktadır. Ayrıca 30’dan fazla ulusal ve uluslararası bilimsel toplantıda konuşmacı, eğitmen ve misafir cerrah olarak görev aldım. Ulusal ve uluslararası kongrelerde veya toplantılarda başkan, bilimsel sekreter veya düzenleme/bilimsel kurul üyesi olarak görev yaptım. Misafir öğretim üyesi olarak Güney Kore, İtalya, Fransa, Hollanda, Almanya, Belçika ve Bulgaristan’da bulundum. Gerçekleştirdiğim çalışmalar nedeniyle ulusal ve uluslararası bilimsel kongrelerde şu ana dek 17 ödül aldım. İngilizce, Hollandaca, Almanca ve temel düzeyde İspanyolca biliyorum.

Temel ilgi alanlarımı ‘endokrin cerrahisi’ ve ‘robotik cerrahi’ oluşturmaktadır.