Müzik

Endokrin Cerrahisi Uzmanı

Ortaokul yıllarında dinlediğim klasik, rock ve caz müziğinden etkilenerek ailemden bir saksofon istedim. Maddi olanaklar kısıtlı idi. Hayalimi üniversite yıllarıma ertelemek zorunda kaldım. Üniversite yıllarımda, arkadaşlarım Barış, Gürkan, Alper ve Emre’nin teşvikiyle başladım müziğe. Üniversitenin birinci yılında kısıtlı bir bütçe ile İstanbul Tünel’de dükkan dükkan dolaşarak pazarlıkla kullanılmış bir tenor saksofon aldım. Ancak nota ve saksofonumla gerçek anlamda tanışmam Birol Soyurgal sayesinde oldu. Birol ağabeyimin sabrı ile bugünlere dek geldim. İlk grubum ‘Dehliz’ oldu. Altı yıl boyunca hastanemizde, üniversitemizin kampüsünde, Bornova’da çeşitli mekanlarda ve Bodrum Turgutreis’te konserler verdik. Bulutsuzluk Özlemi’nin katıldığı bir söyleşiden sonra birlikte müzik yaptık. Kampüsümüzde gerçekleşen ‘Uyuşturucuya Hayır Konseri’ kapsamında Moğollar ile aynı sahneyi paylaştık. Bu yıllar müthişti!

Cerrahi asistanlığı yıllarının çileli olmasından dolayı, müziğe iki buçuk yıl ara vermek zorunda kaldım. Ardından etütlerime tekrar başladım ve çeşitli gruplarda çok güzel insanlarla çaldım. Hastane ve kampüsten arkadaşlarımla ‘Göbekli Marullar’ grubunu kurduk. Birlikte rock ve blues tarzında çaldık. Ardından askerlik görevi için hastanedeki görevime bir yıl ara vermek zorunda kaldım. Erzurum Asker Hastanesi’ne atandığımda yanıma saksofonumu da aldım. O dönemde Erzurum Subay Ordu Evi’nde müzik yapan arkadaşlarım Onur ve Aytaç ile bir araya gelerek her Cuma akşamı vokal, gitar ve saksofondan oluşan programlar yaptık.
Askerlikten sonra Ege Üniversitesi’ne geri döndüm. Kampüs dışından olan arkadaşlarımla bir araya gelerek ‘Karman Çorman’ grubunu kurduk. Bu defa rock ve funk idi tarzımız. Ege Tıp Şenlikleri kapsamında konser verdik. Grup dağıldıktan sonra hastane içerisinden, tamamı doktorlardan (tıp öğrencisi, uzmanlık öğrencisi, uzman doktor ve öğretim üyesinden) oluşan yeni bir grup kurduk. Gruptan ayrılan ve sonradan dahil olan elemanlarıyla grup son şeklini aldığında adını ‘Aventurine’ koyduk. Üniversitemizde ve Alsancak’ta harika konserler verdik. Günümüzde, Aventurine –haftalık çalışmalarıyla- yoluna devam ediyor. Bunun yanı sıra içerisinde bulunduğum yeni bir oluşum olan ‘Küçük Müdahale’ grubumuz var. Küçük Müdahale, bünyesinde Ege Tıp camiasından cerrahi asistanlarını, uzmanlarını ve bir tıp öğrencisini barındırmakla birlikte haftalık çalışmalarına devam ediyor. Dehliz ise, 2015 yılının sonunda yeniden bir araya geldi.
Neden mi müzik? Nefes almak için…

Konser Afişleri

Müzik Çalışmalarından Kareler