Müzisyen Profesör

Endokrin Cerrahisi Uzmanı

Müzisyen Profesör

26/07/2018 Haberler 0

Türkiye’nin ilk robotik izsiz tiroid ameliyatını gerçekleştiren Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özer Makay, hekimlik mesleğinin stresini müzik ile attığını söyledi.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Profesör Özer Makay, başarılı bir bilim adamı olmasının yanında, tutkulu bir müzik adamı. Ortaokul yıllarında başlayan müzik yolculuğunu doktorlukla birlikte sürdüren Makay, mesleğinin stresinden de müzik sayesinde kurtulduğunu söyledi.
Profesör Özer Makay, ortaokul son sınıfta müzik yapmak isteğinin oluştuğunu belirterek, “Nefesli çalgılara karşı bir eğilimim vardı. O dönemde bir takım imkansızlıklardan dolayı olmadı. Çok istediğime dair babamı da inandırmam gerekiyordu. Ailem önce geçici bir heves sandı. O dönem saksafon pahalı bir müzik aleti idi. İzmir’de yoktu. Ankara’ya yolculuk etmem gerekiyordu. Otobüs bileti, uçak bileti pahalı idi. Tüm bu etkenler, hayallerimi biraz ertelememe sebep olsa da üniversite birinci sınıfta bir istediğim bu enstrümana sahip oldum. Böylece müzik içerisine dahil oldum” diye konuştu.

Müzik Beni Besliyor

Çaldığı saksafonun kendisi için öneminin büyük olduğuna değinen Profesör Özer Makay, müzik ile beslendiğini söyledi. Profesör Makay şöyle devam etti: “Müziğe hiç vakit ayıramadığım oldu ama hiç vazgeçmedim. Hekimlik mesleği çok fazla eyleme dayalı bir meslek. Yani geceniz gündüzünüz bir olmuyor. Yorulmaya alışıyorsunuz. Bu sürece müzik veya başka sanatsal aktivite dahil etmek çok kolay olmuyor. Ancak ben müzik ile besleniyorum. İçerisinde olduğum grup ile çalışmalar yapıyoruz. Fırsat buldukça 2-3 saat çalışıyoruz. Benim için, müzik odası bir mabet yeridir. Herşey orada kalır. Kimliğimi kapıda bırakıyorum ve sonrasında müziğe kendimi kaptırıyorum. Çalışma sonrasında ise daha rahatlamış olarak evime dönüyorum.

Bir Hayal Daha Gerçekleştirildi

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özer Makay ve ekibi, büyük ilgi uyandıran, Türkiye’nin ilk robotik izsiz troid ameliyatını ise şöyle anlattı:
“Bu bir ekip işidir. Bir yıl önce, Türkiye’ye İzsiz Troid Ameliyatı’nı müjdelemiştik. Şimdi ise robotik izsiz troid ameliyatını ilk kez yaptık. Ameliyatın yapılabilir olacağı inancını taşıyorduk. 2014 yılında Paris’te robot firmasının desteği ile kadavrada ameliyatı gerçekleştirdik. Daha sonra Güney Kore’ye gittim ve oradaki ekip ile 5-6 ameliyat yaptık. Türkiye’ye geldim ve izsiz troid ameliyatını gerçekleştirdik. Bu ameliyatta, dudak içerisinden üç tane tünel oluşturup, troid bezine ulaştık. Böylelikle gözle görülür hiçbir yerde dikiş izi yok. Dudak içerisindeki o üç girişi dikişler ile kapattık. Bu dikişlerde kısa sürede iyileşti. Tarihi ameliyat deniliyor. Nedeni ise bir hayalin daha gerçekleşmiş olması. Bizde hastamızın hayalini gerçekleştirdik gururlu ve mutluyuz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir